سامسونگ با فناوری MRAM به سراغ پردازش درون حافظه‌ای می‌رود

امتیاز 5 از 5 از بین 3 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
مهتاب جهاندار مهتاب جهاندار / نویسنده آیدی تاپ مدت زمان مطالعه 2 دقیقه نظرات کاربران

سامسونگ را به جرات می‌توان از کمپانی‌های نوآور صنعت فناوری دانست که همیشه با ارائه تکنولوژی‌های زیاد سعی کرده به برند پیشرو تبدیل شود. حال گزارش جدید نشان می‌دهد که این شرکت کره‌ای به سراغ فناوری پردازش درون حافظه‌ای MRAM رفته که تاکنون هیچ شرکتی آن را عملیاتی نکرده است. این فناوری را باید چنین توصیف کرد که بیشتر دستگاه‌های دیجیتالی نظیر یارانه ها و گوشی‌های هوشمند برای عملیات محاسباتی به تراشه متکی هستند، در سوی دیگر حافظه رم که برای ذخیره سازی موقت هر بیت داده توسط سیستم از آن بهره گرفته می‌شود، یک قطعه کمکی برای تراشه یا چیپ بوده تا سریع‌تر به داده دسترسی داشته باشد.

بنابراین یک داده سریع‌تر از حافظه ذخیره سازی به کمک رم در اختیار تراشه قرار می‌گیرد اما میزان اطلاعات در روش سنتی حجم چندانی را دربرنمی‌گیرد. سالیان طولانی بوده که شرکت‌ها به دنبال راه حل محاسبات درون حافظه‌ای بودند تا بتوانند فرآیند را سریع‌تر سازند. اگرچه تاکنون فناوری PRAM یا RRAM به کار گرفته شد اما فناوری MRAM در حد فرضیه بود. حال سامسونگ تایید کرده که توانسته فناوری MRAM را عملیاتی کند و اولین شرکت در این حوزه باشد.


فناوری MRAM


بیشتر دستگاه‌ها نظیر گوشی های هوشمند یا رایانه های هوشمند از فناوری حافظه رم DRAM بهره می‌گیرند ولی MRAM را باید یک نوع بسیار متفاوت تلقی کرد. در فناوری DRAM یک دستگاه تا زمانی که روشن است می‌تواند به ذخیره سازی داده بپردازد و به نوعی فرار محسوب می‌شود. اما در نوع MRAM داده در حالت خاموش هم ذخیره می‌شود و یک حافظه‌ی تصادفی مقاومتی مغناطیسی تلقی می‌شود و به نوعی غیرفرار است. از آنجایی که با فناوری غیرفرار رو به رو هستیم، سرعت عملیاتی بالاتر و استقامت محاسباتی نیز بیشتر بوده، به همین دلیل با فناوری به مراتب بهتری نسبت به DRAM رو به رو هستیم.

سامسونگ با معرفی معماری تراشه MRAM به جای استفاده از استانداردهای رایج، به سراغ مجموع مقاومت رفته و این روش مشکل مقاومت کوچک را به سادگی در هر دیوایس MRAM برطرف می‌کند. به لطف محاسبات درون حافظه‌ای شاهد صرفه جویی در توان و زمان هستیم، فناوری که قسمتی از محاسبات را درون حافظه انجام داده و در سرعت، صرفه جوییِ قابل توجهی صورت خواهد گرفت. سامسونگ در چند سال گذشته سعی کرده محصولات خود را در بخش‌های مختلف گسترش دهد و حال با ارائه چنین فناوری ای به تولید اسمارتفون و لپ تاپ‌های سریع‌تری خواهد پرداخت.


این کمپانی نوآور کره‌ای درصدد است فناوری مورد اشاره را در تبلت، لپ تاپ و گوشی‌های آینده به کار گیرد که البته دور از انتظار نیست! فناوری حافظه MRAM همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، گونه جدید و کاملا متفاوت از DRAM است و هیچ شباهتی بین آنها وجود ندارد. بنابراین باید انتظار عملکردی به مراتب بیشتر هم داشت. فناوری که قطعا می‌تواند نظر کاربر دستگاه‌های مجهز به این تکنولوژی را حسابی جلب کند.

گذشته از آن باید بیان داشت مشخص نیست از چه زمانی شاهد عملیاتی شدن چنین فناوری در دستگاه‌ها خواهیم بود؛ زیرا این شرکت مشخص نکرده در چه سالی و چه تاریخی آن را به کار می گیرد. سامسونگ در تلاش است هر سال به معرفی فناوری نوین جدیدی بپردازد و بتواند محصولات بهتری در مقایسه با نسل پیشین ارائه دهد. فناوری نسل جدید آن هم یک برگ برنده برای ارائه محصولی سریع است و برای کسب جزئیات بیشتر باید به انتظار ادامه داد تا اطلاعات تکمیلی ارائه شود.


نظر خودرا درج کنید
خرید اپل آیدی

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید