چه تفاوتی بین آیفون اکتیو و نات اکتیو وجود دارد؟

امتیاز 4.5 از 5 از بین 5 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
مهتاب جهاندار مهتاب جهاندار / نویسنده آیدی تاپ مدت زمان مطالعه 2 دقیقه نظرات کاربران

بسیاری از افرادی که قصد خرید گوشی آیفون دارند، با جمله ای از جانب فروشنده روبرو می شوند: آیفون اکتیو داریم و نات اکتیو که این مسئله اختلاف قیمتی هم بین آنها به وجود می‌آورد! در این بین خریدار چندان آشنایی با مسئله اکتیو و نات اکتیو بودن آیفون ندارد و ممکن است ابهامی برای آن به وجود بیاید. در این مطلب قصد داریم بگوییم اکتیو و نات اکتیو بودن آیفون یعنی چه.

تفاوت ایفون اکتیو با نات اکتیو

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو

برخی افراد تصور می‌کنند آیفون اکتیو یعنی مدلی که کاملا رجیستر شده و آماده خرید است. اما باید بیان کرد که به هیچ وجه اکتیو بودن ارتباطی با رجیستر و مسائل مربوط به آن ندارد. بنابراین نباید مسئله اکتیو یا نات اکتیو را با موضوع رجیستری گوشی آیفون اشتباه گرفت.

آیفون اکتیو یعنی چه؟ 

باید گفت به مدلی گفته می‌شود که از پلمپ جعبه خارج شده و برای یک بار راه‌اندازی شده است.

آیفون نات اکتیو یعنی چه؟

هم به مدلی گفته شده که هرگز از جعبه خارج نشده و راه‌اندازی هم نشده است. بسیار روشن است که مدل راه اندازی شده همان اکتیو بوده و مدل روشن نشده نات اکتیو.

تشخیص گوشی اکتیو و نات اکتیو

چرا آیفون‌های بازار به صورت اکتیو و نات اکتیو فروخته می‌شوند؟

پیش از این پارت نامبرها موجب گیج شدن مخاطبان می‌شدند و حال موضوح اکتیو و نات اکتیو بودن سردرگمی ایجاد کرده است. این موضوع از سری آیفون 13 شروع شده و بدیهی است که در نسل‌های بعدی هم شاهد آن باشیم.

با آن که برخی از فروشندگان دلیل اکتیو بودن آیفون را وجود گارانتی شرکتی می‌دانند، در سوی دیگر می‌گویند شرکت‌ها برای اطمینان از سلامت دستگاه و باتری نیاز دارند آن را باز کرده و بررسی کنند، همین امر موجب می‌شود تا شاهد فروش آیفون اکتیو باشیم که با گارانتی هم فروخته می‌شود. یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل تحریم بوده که موجب می‌شود اپل حضور رسمی پیدا نکرده و شرکت‌های شخص ثالث تصمیم به واردات از سایر کشورها بگیرند. هر کشوری سهم فروش مشخصی به بازار ایران دارد که این میزان، تامین کننده نیاز بازار نیست. به طور کلی برای دور زدن تحریم و واردات حجم بیشتر آیفون، باید این آیفون‌ها از باکس خارج و روشن شود تا با اتصال گوشی به شبکه، با آی‌پی کشور مبدأ فعال‌سازی صورت گیرد. این امر در نهایت موجب شده تا شاهد اصطلاحی به نام آیفون اکتیو باشیم.

چگونه آیفون اکتیو را از نات اکتیو تشخیص دهیم؟

برای اینکه مطمئن شوید آیفونی که هزینه بالایی برای آن پرداخت کردید یک مدل نات اکتیو است، بهتر بوده از شناسه گوشی بهره گیرید. شما تنها کافی است شناسه دستگاه را با مراجعه به وب سایت اپل بررسی کنید. برای دریافت شناسه IMEI آیفون خود بهتر است به سراغ باکس خرده فروشی بروید که تمامی این موارد روی آن درج شده است. پس از یافتن شناسه به سایت اپل رفته و در کادر Enter your serial number باید شناسه را وارد کنید. سپس کد مورد نظر را وارد کرده و با زدن کلید  Continue مطلع شوید آیا گوشی شما اکتیو است یا نات اکتیو.

چگونه بفهمیم آیفون اکتیو است یا نات اکتیو؟

تفاوت ایفون اکتیو با نات اکتیو چیست؟


پس از عملیات فوق اگر دستگاه نات اکتیو باشد یک پیام با مضمون Please activate your iPhone "لطفا آیفون خود را اکتیو کنید" پدیدار خواهد شد. بعد از اینکه مطمئن شدید دستگاه نات اکتیو است، آن را روشن کرده و کد IMEI گوشی را با کد روی جعبه تطبیق دهید. شاید این پرسش برای شما به وجود بیاید که چگونه در تلفن هوشمند می‌توان کد IMEI را بدست آورد؟ برای این امر کافی است به تنظیمات دستگاه رفته و در بخش تنظیمات General و سپس About را انتخاب کنید و شناسه IMEI را بردارید. در روشی دیگر  کد IMEI با گرفتن شماره #06#* ظاهر خواهد شد.

تفاوت ایفون اکتیو با نات اکتیو چیست؟

اگر آیفون شما اکتیو شده باشد، قسمتی نمایش داده شده که اطلاعاتی پیرامون پشتیبانی دستگاه، تاریخ گارانتی و غیره را نشان خواهد داد. در قسمت Repairs and Service Coverage که در جلو آن عبارت Active درج شده، تاریخ اتمام گارانتی رسمی اپل قرار گرفته است.گوشی‌های آیفون از زمان راه اندازی اولیه تا یکسال تحت گارانتی سرویس اپل هستند. بنابراین در حال حاضر با مسئله اکتیو و نات اکتیو بودن آیفون آشنا شدید و در صورت رو به رو شدن با چنین مسائلی قطعا از آن جویا هستید تا در صورت دادن هزینه بیشتر از هزینه قانونی، بتوانید موجب جلوگیری از ضرر شوید. ناگفته نماند موضوع اکتیو و نات اکتیو بودن در گوشی‌های اندرویدی هم وجود دارد اما همچون آیفون رایج نیست. 


نظر خودرا درج کنید
خرید اپل آیدی

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید