خرید اپل ایدی فقط از طریق کیف پول امکان پذیر است.

همه چیز درباره دارک وب

امتیاز 5 از 5 از بین 5 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
عطیه مشهدی عطیه مشهدی / نویسنده ارشد آیدی تاپ مدت زمان مطالعه 2 دقیقه نظرات کاربران
افرادی که علاقمند به فضای مجازی هستند، ممکن است بارها نام دارک وب و دیپ وب را شنیده باشند. دو مقوله‌ای شبیه اما متفاوت از هم که گاهی افراد آنها را به اشتباه جای هم به کار می‌برند! در حقیقت دارک وب زیرمجموعه دیپ وب بوده و ما در این مطلب قصد داریم بیشتر درباره آن اطلاعات ارائه دهیم تا برایتان کاملا روشن شود.

دارک وب (Dark Web) چیست؟

دارک وب به مجموعه وب سایت‌هایی گفته می‌شود که در دسترس عموم قرار ندارند و اغلب برای مقاصد مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرد و به طور کلی خارج از دسترس هستند. بنابراین تنها با ابزارهای خاصی می‌توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. از آنجایی که این بخش خارج از دسترس بوده و ردیابی نمی‌شود، در آن هر نوع جنایتی از جمله خرید و فروش مواد مخدر، اسلحه، انسان، عملیات هک و غیره انجام می‌گیرد.
باتوجه به اینکه مشخص نیست بخش دارک وب توسط چه کسانی مدیریت می‌شود، امکان ردیابی آن وجود ندارد و همین امر آن را به یک بخش ایزوله تبدیل کرده است. اگر بخواهیم در یک جمله دارک وب را توصیف کنیم، باید آن را محیط امن خلافکاران تعریف کنیم که هرگونه جرم و جنایتی در آن رخ داده و هیچ کس نمی‌تواند مانع این عملیات‌ها شود.

دارک وب چیست

دیپ وب چیست؟

دیپ وب به بخشی از وب گفته می‌شود که کاربران عادی به آن دسترسی ندارند. مانند حساب کاربری در یک سایت مشخص که جز شما فرد دیگری به آن دسترسی ندارد. بسیاری از افراد هستند که دیپ و دارک وب را مشابه هم دانسته و این اصطلاحات را به جای یکدیگر به کار می برند که این امر کاملا ناشیانه است.

رابطه دارک وب و دیپ وب

دو مقوله دارک وب و دیپ وب شاید موضوعاتی در یک حوزه باشند اما باید بدانیم که دارک وب یا وب تاریک زیرمجموعه‌ای از دیپ وب محسوب می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع اشاره کنیم دنیای مجازی سه لایه داشته که لایه اصلی اینترنت، لایه میانی دیپ وب و لایه پایین دارک وب نام دارد. باید بیان داشت که بیش از 90 درصد داده‌های وب به بخش دیپ وب مربوط بوده و 6 درصد دارک وب و 4 درصد نیز اینترنت. اگر بخواهیم فضای مجازی یا وب را یک کوه یخ مثال بزنیم، حجم کمی در دسترس عموم بوده و حجم زیادی پنهان از دیدگان همه است.

نحوه ورود به دارک وب

داستان رد روم دارک وبک

یکی از موارد آزاردهنده درباره دارک وب، رد روم یا همان اتاق قرمز است که داستان‌های وحشتناکی را در برگرفته؛ شنیدن این داستان‌ها با روح و روان بازی می کند. بر اساس گفته ها، رد روم دارک وب یک محلی برای انجام جنایت های غیر انسانی نظیر کشتن انسان، خوردن اعضای بدن، شکنجه فرد و غیره است که به افرادی پول داده شده تا این قبیل کارها را انجام دهند. اما حقیقت را باید چنین بیان کرد که رد روم شایعه ای بیش نیست و افرادی که پول می‌گیرند، جنایتی انجام نمی‌دهند و ماجرای شکنجه و انجام جرم صحت ندارد!

نحوه ورود به دارک وب

برای ورود به دارک وب نیاز است تا ابزارهای خاصی به کار گرفته شود و نمی‌توان به سادگی وارد این فضا شد. توصیه می‌شود هیچ گاه به دارک وب ورود پیدا نکنید زیرا محتوای مناسبی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. حضور افراد مهاجم در زمینه هک و باقی مسائل، ممکن است داده‌ شما را تحت حمله و سرقت قرار دهد که بهتر است آن را انجام ندهید. 

اگر مشکلی در بحث ورود به دارک وب ندارید، موارد زیر را بهتر است دنبال کنید:
پیشنهاد ما به شما این است که هیچ گاه وارد این فضا نشوید ولی اگر به هر دلیلی می خواهید این کار را انجام دهید مراحل زیر را دنبال کنید.
برای آن که بتوانید وارد دارک وب شوید باید به ابزاری موسوم به Tor متصل شوید. به کمک این برنامه آی پی آدرس شما مخفی خواهد شد و داده‌های ارسالی نیز رمزگذاری شده خواهند بود. بنابراین با کمک Tor شما اتصال امنی به دارک وب خواهید داشت؛ این برنامه هویت شما را پنهان کرده و تا زمانی که خود شما آن را فاش نکنید، افشا نخواهد شد. آدرس هم برخلاف مواردی است که در شبکه ساده اینترنت مشاهده می‌کنید و پسوندهای خاصی دارد. 
برای مثال باید به آدرسی مانند helloxyz1sd21fdv23.onion اشاره کنیم. شما پس از راه‌اندازی برنامه Tor، می‌توانید آدرس دارک وب موردنظر را وارد کرده و به این شبکه مخفی وارد شوید. از آنجایی که با تعدادی سایت‌ غیرقانونی رو به رو هستیم، هیچ گاه از طریق موتورهای جستجویی مانند گوگل یا بینگ نمی‌توانید آنها را پیدا کنید چراکه روش خاص خود را دارد. یکی از جستجوگرهای ویژه این فضا، Grams نام دارد؛ نحوه کار با این جستجوگر👇👇
در صورتی که تصمیم جدی برای ورود به فضا دارک وب دارید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:


بنابراین سعی کنید به موارد فوق توجه نمایید تا دردسرهایی متوجه شما نشده و از فضای دارک وب استفاده امنی داشته باشید. برخی افراد بدون توجه به موارد گفته شده دچار مشکلاتی شدند که به سختی توانستند خود را از آن رها سازند. فضای دارک وب بسیار آزاردهنده بوده و بهتر است از آن فاصله گیرید.نظر خودرا درج کنید
خرید اپل آیدی

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید