جهت خرید اپل ایدی فوری و عمده کلیک کنید

ساخت robots.txt چیست و تاثیرات آن بر روی وب سایت چگونه است

امتیاز 5 از 5 از بین 2 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
نظرات کاربران
بهینه‌سازی اولیه سایت از کارهای بسیار مهم به شمار می‌آید. اما خیلی وقت‌ها انجام ندادن آن باعث ایجاد مشکلات فراوانی می‌شود. یکی از آن بهینه‌سازی های ساخت فایل robots txt است که حتماً باید در ابتدای کار وب‌سایت خود انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا روش ساخت این افزونه را به شما آموزش دهیم. 

فایل robots.txt چیست

این فایل یک راهنمای برای ربات‌های موتورهای جست و جو مانند گوگل است. مثلاً می‌توانیم تعیین کنیم که گوگل اجازه دارد چه بخش‌هایی از سایت ما را در نتایج جست و جو قرار دهید و چه بخش‌هایی برایش ممنوع است. مثلاً بخشی از سایت که به شکل خصوصی اداره می‌شود بهتر است این گزینه را برای آن فعال کنید.
داشتن این فایل باعث می‌شود موتور جست و جو درک بهتری از سایت شما داشته باشید.

چرا نداشتن فایل robots.txt ممکن است دردسر ساز باشد

اسکریپت‌ها و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا به صورت خودکار صفحات زیادی ایجاد می‌کنند که ممکن است گوگل تمامی آن‌ها را ایندکس کند. این صفحات در واقع فاقد محتوا بوده و ممکن است به سئو سایت شما آسیب بزند. فراموش نکنید تنها صفحاتی از سایت شما باید در گوگل ایندکس شود که دارای محتوا و غیر تکراری باشند.
پس مثلاً بخش رسانه یا فایل‌ها و بخش‌های این‌چنین را می‌توانید در این فایل مسدود کنید و فقط اجازه دهید برگه‌ها و نوشته‌ها ایندکس شوند. البته بهتر است از ویژگی noindex در سایت خود هم کمک بگیرید که با نصب افزونه‌های سئو در وردپرس و جوملا ممکن است.
مثلاً نیویورک تایمز معروف‌ترین وب سایت خبری جهان به این‌گونه از این فایل بهره می‌برد.
https://www.nytimes.com/robots.txt

robots.txt فایلی بسیار خطرناک 
تا اینجا متوجه شدیم داشتن این فایل در داخل سایت شما بسیار ضروری است. اما مواردی که در داخل این فایل قرار می‌دهید باید با حساسیت زیادی باشد چرا که این فایل می‌تواند مشکلات زیادی برای سایت شما ایجاد کند. مثلاً گزارش شده زمانی که بخش فایل‌ها را برای عدم ایندکس وارد می‌کنید گوگل کل سایت شما را ایندکس نمی‌کند.
بسیاری از سئوکاران سایت cyberg معتقدند بهتر است چیز زیادی در این فایل قرار ندهید. مگر اینکه در مورد سیستمی که استفاده می‌کنید دانش زیادی دارید.

چطور robots.txt را بسازیم

1- اگر از سیستمی غیر از وردپرس استفاده می‌کنید لازم است که واردهاست خود شوید. سپس از طریق File Manager وارد پوشه اصلی سایت خود یعنی /public_html/ شوید و یک فایل با نام robots.txt بسازید. بعد از ساخت لازم است که تنظیمات موردنظر خود را وارد آن کنید.
2- اگر از وردپرس استفاده می‌کنید بهترین گزینه نصب افزونه یوست سئو است. بعد از نصب وارد بخش ابزارها و سپس ویرایشگر فایل شوید. در صفحه‌ای که وارد آن شده‌اید روی ساخت فایل robots.txt کلیک کنید. این افزونه ضمن ساخت این فایل تنظیمات مناسب اولیه را هم انجام می‌دهید.
نمونه کد مناسب برای وردپرس:
User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

آموزش robots.txt نویسی

دستورات مختلفی هستند که در این فایل می‌توانید از آن‌ها استفاده می‌کنید. چند نمونه از آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.
User-agent: انتخاب نوع ربات مجاز برای دسترسی به سایت شما مثلا ربات گوگل یا ......
Disallow: بخش های که موتور جست و جو اجازه ورود به آن ها را ندارد.
Allow: بخش های مجازی که موتور جست و جو میتواند ایندکس کند.
sitemap: آدرس نقشه سایت شما تا ربات فقط از طریق آن صفحات شما را ایندکس کند. 

حالا که با دستورات کلی آشنا شدید بیایید چند دستور وارد کنیم

1- همیشه اول فایل‌های robots.txt ما دستور User-agent: * را وارد می‌کنیم. معنای این دستور این است که هر نوع رباتی اجازه ورود به سایت ما را دارد.
2- مثلاً اگر بخواهیم پوشه فایل‌های pdf را برای ورود به ربات‌ها غیر فعال کنیم می‌توانید از این دستور کمک بگیریم.
Disallow: /pdf/
3- مثلا ممکن است چند نقشه سایت داشته باشیم پس در آخر این فایل به این شکل آن ها را وارد میکنیم.
Sitemap: https://name.com/sitemaps/new/news.xml.gz
Sitemap: https://name.com/sitemaps/new/sitemap.xml.gz
Sitemap: https://name.com/sitemaps/new/wire.xml.gz

بهترین محتوا برای این فایل چیست؟

اگر از وردپرس و یک افزونه سئو مانند یوست سئو استفاده میکنید پس نیازی به نوشتن های کد های زیاد در این فایل نیست. فقط همین یک خط را وارد کنید.
User-agent: *
بعد از طریق خود افزونه سئو صفحاتی که لازم نمی‌دانید را روی noindex قرار دهید. همچنین این افزونه این امکان را دارد که برخی از صفحات را مانند صفحات بایگانی به صورت یکجا noindex کنید. در صورتی که از سیستمی غیر از وردپرس استفاده می‌کنید باید راه‌های دیگری را امتحان کنید.
همچنین نقشه سایت را بهتر است در گوگل سرچ کنسول و بینگ وارد کنید و نیازی به وارد کردن آن در فایل robots.txt نیست. کارشناسان سئو اعتقاد دارند برای اینکه سایت در سرچ کنسول دچار خطایی نشود بهتر است در این فایل چیز زیادی وارد نشود.
نظر شما چیست؟ تجربیات خود را در استفاده از این افزونه با ما در میان بگذارید.

سئو چیست و چگونه میتوان سئو سایت را به درستی انجام داد

سئو کاربرد بسیار متفاوتی از بازاریابی های آنلاینی مانند تبلیغات یا ایمیل دارد زیرا این بازاریابی ها تا زمانی موفق عمل می کنند که به صورت مستمر از آنها استفاده شده و در حال فعالیت هستند. اما هنگامی که فعالیت در این بازاریابی ها متوفق شود به صورت آنی با شکست بسیار بزرگی روبه رو می شوند و بازاریابی در بیشتر مواقع به صورت کلی از بین می رود . 
اما در بازاریابی محتوا و سئو این مورد وجود ندارد . این بازاریابی ها برای کاربران خود ارزش افزوده پایدار ایجاد می کند به صورتی که اگر این کاربران از فعالیت خود دست بشویند و متوفق شوند باز هم این بازاریابی تا مدت طولانی برای این افراد تاثیر گذار خواهد بود و باعث کسب سود می شود . 

سئو را می توان در سه مرحله خلاصه نویسی کرد

درک نیاز کاربر.
ایجاد بهترین پاسخ مود نیاز در برابر این نیاز .
اطمینان از فهم گوگل نسبت به موضوع ایجاد شده .

سئو محلی
سئوی محلی یا سئو سایت ! جمله ایی که شاید در دنیای امروزی صاحبان کسب و کارها بیش از هر جمله دیگری آن را می شنوند. سئو محلی  یکی از مسائل بسیار مهم برای انواع کسب و کارها محسوب می شود چرا که با داشتن وب سایتی با سئوی بهینه می توان روزانه تعداد زیادی ترافیک ورودی از موتورهای جست و جوی مختلف دریافت کرد. دراین مقاله قصد داریم به مطالب سئوی محلی بپردازیم که می تواند برای همه کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی مفید و کاربردی باشد.

سئو محلی چیست ؟

سئوی محلی به زبانی ساده معنای بیشتر دیده شدن وب سایت های مختلف برای افراد محل یک کسب و کار می باشد. به عبارتی دیگر سئوی محلی به بهینه سازی وب سایت ها برای مخاطبان هدف که در منطقه یکسانی با کسب و کار هستند ، می باشد. هر کسب و کاری که در محلی خاص ارائه خدمات به افراد و مشتریان خود می کند ، می تواند با راه اندازی یک وب سایت و بهینه سازی محلی سئوی وب سایت مورد نظر ، به مشتریان محلی خود به صورت انلاین ارائه خدمات کند.
با استفاده از سئوی محلی می توان چندین کلیدواژه مرتبط با کسب و کارهای مختلف را در نظر گرفت و هر زمان که کاربران یک منطقه جغرافیایی خاص کلیدواژه در نظر گرفته شده را جست و جو می کنند ، وب سایت شما به آن ها نمایش داده می شود.

آموزش سئو محلی

معمولا وب سایت های کسب و کارها می توانند به عنوان اعتبار کسب و کارها محسوب شوند ، وب سایت ها می توانند برای کسب و کارها ارزش دیجیتال ایجاد کنند و به کسب و کارها این اجازه را می دهند که بتوانند کاربران بیشتری از اطراف و یا سایر قسمت های جهان داشته باشند. وب سایت ها ، مکانی هستند که در آن مخاطبان قدیمی و یا جدید به دنبال محصولات جدید و ارتباطات بیشتری با کسب و کار شما هستند.

نظر خودرا درج کنید
خرید اپل آیدی

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید