کاربرد نقطه های رنگی در نوار اعلانات iOS 14 چیست؟

امتیاز 5 از 5 از بین 15 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
ایمان نعمتی ایمان نعمتی / نویسنده آیدی تاپ مدت زمان مطالعه 3 دقیقه نظرات کاربران

اپل در جریان مراسم WWDC از نسخه جدید iOS رونمایی کرد، در این مراسم بسیاری از ویژگی های جدید iOS 14 معرفی شد اما برخی از ویژگی های آن ناگفته باقی ماند، اپل در این نسخه توجه ویژه ای به حفظ حریم خصوصی و دسترسی اپلیکیشن ها به بخش های مختلف آیفون یا آیپد مثل میکروفن و دوربین داشته، همین امر سبب شده است که قابلیت جدیدی را به این نسخه از سیستم عامل خود اضافه کند.

حریم خصوصی در iOS 14

اگر نسخه بتا iOS 14 را نصب کرده اید احتمالا در طول استفاده از آیفون یا آیپد متوجه نقطه کوچکی در بالای صفحه (نوار اعلانات) شده اید اما ممکن است کاربرد آن را ندانید، این نقطه های رنگی در واقع نشانگر استفاده نرم افزار ها از دوربین و یا میکروفن دستگاه شما هستند.

 فرقی ندارد که نرم افزار در حال اجراست یا در پس زمینه مشغول بررسی محتوای دوربین و میکروفن دستگاه شما باشد، سیستم امنیت حریم خصوصی اپل آن را تشخیص داده و به شما اطلاع می دهد، در ادامه با آیدی تاپ همراه باشید.


نقطه سبز در اعلانات ios 14


نقطه سبز در نوار اعلانات iOS 14

زمانی که نطقه سبز رنگ را در نوار اعلانات مشاهده می کنید، یکی از اپلیکیشن های شما در حال استفاده از دوربین است. به عنوان مثال زمانی که بخواهید با استفاده از اپلیکیشن Camera تصویری را ثبت کنید، این نقطه سبز رنگ را مشاهده خواهید کرد، زمانی که در این گونه نرم افزار ها هستید روشن بودن نقطه سبز طبیعی بوده و جای نگرانی نیست، پس چه زمانی باید نگران روشن شدن آن باشیم؟

هر زمان وارد نرم افزاری شدید که نیازی به دوربین در آن وجود نداشت اما نقطه سبز رنگ در نوار اعلانات دستگاهتان روشن شد، باید بدانید که این نرم افزار درحال بررسی محتوای دوربین شما می باشد، اگر متوجه همچنین مشکلی شدید سریعا آن را به پشتیبانی نرم افزار مربوطه اطلاع داده و در صورت امکان آن را از روی دستگاه خود حذف کنید، همچنین باید بدانید که روشن شدن آن ممکن است به دلیل وجود یک باگ نرم افزاری در اپلیکیشن باشد و همیشه به معنای جاسوسی اطلاعات شما نیست.


گاهی ممکن است در هوم اسکرین دستگاه خود متوجه روشن شدن نقطه سبز رنگ شوید، در این حالت یکی از نرم افزار ها در حال جاسوسی از شما در پس زمینه است، اگر با این مشکل مواجه شدید اپلیکیشن های مشکوک را بررسی کرده و آن ها را حذف کنید.

لازم به ذکر است که روشن شدن نقطه سبز شامل استفاده از دوربین و میکروفن به طور همزمان است، زیرا دسترسی به دوربین شامل میکروفن نیز می شود، اپل در گذشته از این قابلیت به صورت یک چراغ سبز رنگ در کنار دوربین مک بوک و آی مک استفاده کرده اما در حال حاضر آن را به صورت نرم افزاری به iOS 14 اضافه کرده است.


نقطه نارنجی در اعلانات ios 14


نقطه نارنجی در نوار اعلانات iOS 14

وجود نقطه نارنجی در اعلانات آیفون یا آیپد نشان دهنده استفاده از میکروفن است، به عنوان مثال زمانی که قصد استفاده از Siri را دارید و یا زمانی که در حال ضبط صدا هستید، این نقطه نمایان شده و به شما اطلاع می دهد، اگر این نقطه هنگام استفاده از اپلیکیشنی که نیازی به میکروفن ندارد روشن شد، ممکن است آن نرم افزار قصد جاسوسی اطلاعات شما را داشته باشد، البته باید توجه کنید که این مورد نیز مانند دسترسی به دوربین ممکن است به دلیل وجود یک باگ در آن نرم افزار اتفاق بیفتد.

لازم به ذکر است که اگر نرم افزاری در پس زمینه از میکروفن شما استفاده کند، مانند گذشته سمت چپ نوار اعلانات قرمز می شود و کاربرد نقطه نارنجی تنها در زمانی است که نرم افزار درحال اجرا به طور مخفیانه از میکروفن شما استفاده کند.


کنترل سنتر ios 14


اعلانیه جدید در کنترل سنتر

اگر در زمان نمایان شدن نقطه های رنگی در نوار اعلانات، به کنترل سنتر مراجعه کنید نام نرم افزاری که در حال استفاده از سخت افزار دستگاه شما می باشد را نشان داده و با آیکون کوچکی از دوربین یا میکروفن که به همان رنگ های سبز و نارنجی هستند، این اخطار را به کاربران می دهد. همچنین اگر در همان زمان متوجه نقطه نارنجی و سبز در نوار اعلانات نشوید، می توانید با مراجعه به کنترل سنتر دسترسی نرم افزار ها به موارد یاد شده را بررسی کرده و در صورت لزوم اقدام به حذف نرم افزار کنید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر این قابلیت iOS 14 نشان نمی دهد که به چه دلیل از دوربین و میکروفن شما استفاده شده و ممکن است استفاده تنها در یک لحظه بوده باشد، همچنین امکان ذخیره اطلاعات و یا جاسوسی آن نیز وجود دارد.

همچنین در خصوص امنیت گوشی، در صورتی که احتمال می دهید افراد زیادی از اپل آیدی شما باخبر هستند، برای بالا بردن امنیت گوشیتان می توانید نسبت به خرید اپل آیدی جدید اقدام کنید.

نظر شما در رابطه با این ویژگی مخفی iOS 14 چیست؟ بنظرتان باعث امنیت بیشتر آیفون و آیپد خواهد شد؟

نظر خودرا درج کنید
تعداد نظرات (2)
  • عزاله رستمی عزاله رستمی
    وای مرسی من همش درگیر بودم که اینا برا‌ چی‌هستش یکی میگفت گوشیت‌خراب شده یکی‌میگفت جاسوسی دارن میکنن ممنون ازتون
  • مهیا زمانی مهیا زمانی
    من حدود یه ماهی هست که سیستم عامل جدیدو نصب کردم ولی اصلا به این نقطه سبز توجه نکرده بودم که ممکنه برای دوربین باشه، ممنون از اطلاع رسانیتون
خرید اپل آیدی

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید