درباره شرکت اپل
امتیاز 5 از 5 از بین 6 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1

درباره شرکت اپل

محصولات اپل

اخبار و مقالات اپل

نقد و بررسی اپل

کمپانی اپل در تاریخ 1 آوریل 1976 توسط استیو جابز (مغز متفکر گروه) و استیو وزنیاک (مهندس کامپیوتر نابغه) که از دانشگاه ترک تحصیل کرده بودند تأسیس شد. این دو نابغه دیدگاه جدیدی را برای مردم نسبت به کامپیوترها به وجود آوردند. تمام رؤیای جابز و وزنیاک این بود که کامپیوتر را به قدری کوچک کنند که مردم نیز بتوانند به عنوان کاربر عادی از آن در خانه یا دفاتر کار استفاده کنند. جابز و وزنیاک بدون سرمایه، اولین کامپیوتر خود را با نام اپل 1 در گاراژ خانه جابز ساختند و بدون صحفه کلید و محفظه به فروش رساندند. در ادامه اپل 2 اولین کامپیوتر با گرافیک رنگی انقلابی بزرگ در صنعت رایانه ایجاد کرد، فروش 7.8 میلیون دلاری آنها در سال 1978 به 117 میلیون دلار در سال 1980 افزایش یافت و همچنین در این سال بود که اپل به فروش عمومی رسید.

وزنیاک (ملقب به دواز یا The Woz) به دلایل شخصی اپل را در سال 1983 ترک کرد (از آن موقع تا به حال وزنیاک ماهانه مبلغ 120 هزار دلار را به عنوان دستمزد دریافت می کند). بعد از آن جابز، جان اسکالی را به عنوان مدیرکل استخدام کرد، همین امر موجب اخراج جابز از شرکتی شد که خودش تأسیس کرده بود. پس از اخراج جابز از شرکت اپل در سال 1985 او با ساخت شرکت NEXT Software فعالیتش را به سبک دیگری ادامه داد، او همچنین با خرید شرکت Pixar از جورج لوکاس به موفقیت های بزرگی با ساخت انیمشین هایی مانند: داستان اسباب بازی ها، کارخانه هیولاها، داستان نمو و... دست یافت.

اپل تا سال 1990 حتی در نبود استیو جابز نیز به خوبی کار می کرد و سودهای کلانی را به دست می آورد. دلیل اصلی آن نیز برنامه ریزی ها و قراردادهایی بود که استیو جابز قبل از اخراج از شرکت اپل انجام داده بود، یکی از مهم ترین قراردادهای آن معامله با شرکت کوچکی به نام Adobe بود. از سال 1990 تا 1996 سهم بازار اپل دیگر مثل سابق در حال رشد نبود تا جایی که کارشناسان معتقد بودند که این شرکت محکوم به ورشکستگی و نابودی است. در سال 1997 کمپانی اپل نیاز به یک سیستم عامل حرفه ای داشت بدین ترتیب با دلجویی از استیو جابز و خرید شرکت NEXT از او بار دیگر همه چیز به به دست جابز افتاد، او با همکاری مایکروسافت نسخه محبوب Mac را ساخت. به گفته جابز او تا سال 2000 مدیرعامل موقت بود. پس از گذشت زمان اندکی جابز دوباره شروع به ساخت و نوسازی کامپیوترها کرد، بعد از آن لپتاپ های شخصی با نام iBook روانه بازار شدند، او همچنین با ساخت دستگاه های پخش همراه موسیقی یعنی iPod  و بعد از آن تلفن های همراه یعنی iPhone سود شرکت اپل را صد چندان کرد.

شرکت اپل با اعتقاد بر خلاقیت و نوآوری توانسته است بیش از 30 سال در حوزه تکنولوژی فرمان روایی کند. استیو جابز بنیانگذار این شرکت نیز اعتقاد داشت محدودیتی برای شروع هیچ کاری وجود ندارد. امروزه شرکت اپل توانسته است با سهام 2 تریلیون دلاری خود در صدر جدول ارزشمندترین شرکت های دنیا قرار بگیرد.


پشتیبانی آنلاین
آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید