جهت خرید اپل ایدی فوری و عمده  کلیک کنید

تفاوت هارد SSD و HDD

امتیاز 5 از 5 از بین 1 امتیاز دهنده به این صفحه
5
4
3
2
1
مهتاب جهاندار مهتاب جهاندار / نویسنده آیدی تاپ مدت زمان مطالعه 3 دقیقه نظرات کاربران

سیستم‌های کامپیوتری برای ذخیره‌سازی اطلاعات و هر نوع داده‌ای نیاز دارند تا از حافظه ذخیره سازی استفاده کنند. حافظه‌های کامپیوتری به دو نوع SSD و HDD تقسیم می‌شوند. در گذشته استفاده از مدل HDD بسیار رایج بود اما امروز SSDها محبوبیت بیشتری پیدا کردند زیرا سرعت عمل بالایی دارند. در هر صورت ما قصد داریم در این مطلب تفاوت موجود میان دو مدل حافظه را شرح دهیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید. در ابتدا هر دو مدل را توضیح خواهیم داد و سپس به سراغ مطرح کردن تفاوت آنها خواهیم رفت.

حافظه HDD چیست؟

حافظه HDD مخفف harddisk drive بوده، فناوری ذخیره‌سازی که 60 سال از اختراع آن می‌گذرد. در این نوع حافظه ذخیره‌سازی اطلاعات روی پلتر انجام گرفته و از طریق هد اطلاعات داده خوانده می‌شود. در سوی دیگر برق هم بوسیله برد به هد و پلتر انتقال پیدا می‌کند. در حال حاضر پلترها سرعت چرخش 5400 تا 15 هزار دور در دقیقه را دارند. این نوع حافظه‌ها یکی از مزایای اصلی آنها هزینه پایین نسبت به ذخیره‌سازی پرظرفیت است.

حافظه SSD چیست؟

دیگر حافظه‌ای که پیشتر آن را عنوان کردیم، SSD نام دارد. حافظه‌ ذخیره‌سازی که امروزه محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.  

این نوع حافظه در واقع مخفف Solid State Drive بوده و باید آن را مدل پیشرفته و در ابعاد بزرگ فلش مموری‌ها به حساب آوریم. زیرا نحوه عملکرد و کاری آنها با یکدیگر مشابه است. SSDها را برپایه فناوری NAND تولید می‌کنند و بالعکس حافظه‌های HDD، هیچ قطعه متحرکی در آن وجود ندارد، این امر موجب شده تا دوام بیشتری داشته و سرعت عمل بالاتری از خود نشان دهد.

مقایسه هارد SSD و HDD

حافظه‌های SSD نسبت به HDD سرعت عمل بیشتری دارند و با سرعت بالاتری می‌توانند به خواندن اطلاعات بپردازند. در سوی دیگر این نوع حافظه صدایی تولید نکرده زیرا هیچ قطعه متحرکی در آن وجود ندارد.گذشته از آن این نوع حافظه وزن بسیار کمی داشته و در سوی دیگر گرمای کمتری در هنگام کار تولید خواهد کرد. ناگفته نماند SSDها مصرف انرژی کمتری هم دارند و کارآمدتر هستند.

همچنین افراد دسترسی سریعی به اطلاعات موجود در یک حافظه SSD خواهد داشت. نسل جدید حافظه‌ها اطمینان بیشتری در زمینه ذخیره کرده اطلاعات دارند. همچنین دوام بیشتری هم از این نوع حافظه‌ها می‌توان داشت.

مزایای حافظه HDD نسبت به SSD

حافظه‌های HDD در ظرفیت بیشتری تولید می‌شوند، بنابراین برای آرشیو گزینه کارآمدتری به حساب می‌آیند. در سوی دیگر این نوع حافظه قیمت کمتری نسبت به SSDها دارند، حافظه SSD به دلیل مزایای بیشتر و استفاده از فناوری‌های جدید در ساخت آن، هزینه بیشتری برای کاربر دارد.

بنابراین هر یک از این حافظه‌ها مزایای خاص خود را داشته و در یک جهت شامل مزایا و در یک جهت شامل معایبی می‌شوند.

با تمام این موارد باید بیان داشت که خرید هریک از این حافظه‌ها بستگی به افراد داشته که کدام مدل می‌تواند نیاز آنها را برآورده سازد. از این رو برخی ممکن است نیاز داشته باشند حافظه‌ای با ظرفیت بالا داشته باشند و باید به سراغ HDD بروند. برخی دیگر هم به حافظه سریع نیازمند بوده که SSDها نیاز آنها را برآورده خواهد کرد. 


نظر خودرا درج کنید

پر بازدید ها

جدید ترین والپیپر ها

قیمت و مشخصات فنی

آیدی تاپ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
جهت دریافت آخرین آفرهای آیدی تاپ در خبرنامه ما عضو شوید